the additional output produced as a result of utilizing one more unit of a variable resource
MP= change TP/ change in variable resource
the additional revenue generated as a result of utilizing one more unit of a variable resource
MRP= change in TP/ change in variable resource
If the employee’s wage is tied at all to his or her productivity,:
the additional cost incurred as a result of utilizing one more unit of a variable resource
MRC= change in total resource cost/ change in resource quantity
Resources, sometimes referred to as “gifts of nature,” are classified as ___
It will hire additional workers.
It will make decisions at the margin.
The table represents a sandwich shop’s resource costs. The market wage rate for each worker is $15 per hour. Complete the table. What is the total labor cost of 4 workers?
$60
To find the total labor cost, multiply the wage rate by the number of workers = (15)(4) = $60.
Use the table above to answer the following question. The table represents a sandwich shop’s resource costs. The marginal resource cost of the 3rd worker is
The marginal revenue product associated with hiring one additional worker is:
Multiple choice question.